cover image
Férfi
Felnőtt Válogatott

Vk-selejtező: egy nyerő 21-essel az elődöntőben

2025. január 10. 16:35

A vártnál is simább győzelmet aratott férfiválogatottunk a Világkupa Divízió I-es viadalának negyeddöntőjében: az 5-0-ás kezdés után egy pillanatig nem volt kérdés, hogy legyőzzük a grúzokat. A vége 21-10 lett, amivel biztossá vált, hogy együttesünk ott lesz az áprilisi, kotori Szuperdöntőben – szombaton pedig a görögökkel mérkőzik a négy között.

Két remek blokkal indult hátul – az egyik hátrányban –, a túloldalon Vigvári Vendel suhintott egy egészségeset az első fórunkból, alaphangnak épp megfelelt. Aztán megjött az első centergól is, Kovács Péter zúdította be – a georgiaiak görög edzője, Kechagias mester pedig két és fél perc elteltével időt kért, mert elég vérszegényen indították a partit. Vismeg ettől még szenzációsan leszerelte a centert egy az egyben, Vigvári elspriccelt, azaz már 3-0-nál jártunk. 

Érkezett egy Csoma-védés is, majd egy újabb kontra, amit Tátrai Dávid Pazar passzából Ekler Zsombor fejezett be. Csoma hátrányban is betakarta a kapásszélsőt, Angyal Dániel meg a változatosság kedvéért nyolcról kongatta meg a harangokat, még öt perc sem telt el az 5-0-ig. Végül táblára kerültek honosított szerb centerük, Pjesivac révén, akinek sikerült fogást bontania egy csavar erejéig. Elöl picit megálltunk, Csoma azonban kettős hátrányban is védett – később viszont Shushiashvili egy kipattanóból vezetett második támadásból szépített; a szerencsefaktor aztán ide is besegített, a negyedzáró fórunkat Angyal vágta be oldalról, szintén kipattanóból, 0:03-nál (6-2).

Csoma-védésből induló három a kettő vezette a második részt, s bár Nagy Ádám lövésébe belenyúlt a kapus, aztán fórt kaptunk, és Ádám ezt már bezsákolta Burián Gergő remek beadásából.

Csoma megint stoppolt hátrányban, igaz, Razmadze is találkozott néhányszor a labdával, de nem Manhercz ötösénél, amit Bedő Krisztián forgatott össze. Csoma 6/0-án tartotta a grúzokat előnyben, és ebből ezúttal Nagy Ákos szaladt gólig – ahogy mondani szokták: pörgött az oktatófilm (9-2). A védekezés dermesztően hatékonyan ment, újabb támadásukkal végzett a duda, Angyallal meg a bekk a kapu előtt, az ötöst Vigvári pakolta be. Végül 7:40 percnyi szünet után találtak be, fórból, így a félidőben 10-3-nál tartottunk.

Kettős fórból talált be újra Shushiashvili, kicsit később viszont megint a kontra működött, és Angyal megint nem tévesztett. Manhercz parádés egyéni akcióból hozott össze ötöst, ami duplán hozott a konyhára: Manó kipontozta a hátán szörföző háromgólos balkezest, plusz Angyal belőtte – ezzel Dani már négy gólnál tartott, ami fedettpályás egyéni csúcsnak számít válogatott karrierjében.

Fórban picit dadogtunk, de azért Manhercz belőtte, majd újabb lefordulásokkal szomorítottuk őket, Ekler és Tátrai 44 másodpercen belül gurított kettőt, miközben Csoma 70 százaléknál járt a védéseknél (amúgy az első három negyedben 28-ból 24 lövésünk ment kapura, ami mutatja, hogy a koncentrációval sem volt gond).

Nagy Ákos kapáslövésével indult a zárórész, majd Pjesivac préselt be egyet fórból. A másik szerbjük, Vasic lőtt aztán kettőt, egyet ötösből, egyet egy mutatós ejtésből – aztán túlzásba vitte Ekler egrecíroztatását, Zsombi meg kihasználta, hogy továbbra sem léptek ki rá (17-7). Később ő fejezett be egy kettős fórt, majd Varga Vince is kapott egy elhibázhatatlant passzt Nagy Ákostól előnyben. A Zsombor&Zsombor duó még hintett egy duplát (márming Ekler és Vismeg), igaz, erre a negyedre picit fellazultunk hátul, így az előző három rész négy gólja után derűs 6-6-tal zárult ez a nyolc perc, de ahogy mondani szokás, elődöntősként ez legyen a legnagyobb bajunk.

A négy között a görögökkel játszunk, akik egy félidőnyi nyüglődést követően a harmadik negyedben letarolták a japánokat. A Szuperdöntő már megvan, innentől az a tét, hogy minél könnyebb ellenfelet kapjunk az ottani negyeddöntőben; az itteni finalisták a Divízió II-ből kvalifikált német-holland duóval találkoznak majd.

 

Varga Zsolt szövetségi kapitány

“Azért felkészültünk rájuk, mert az előző két mérkőzésükön, a horvátok és a románok ellen komoly vízilabdát mutattak. Ismerjük is őket, vannak honosított játékosaik, illetve több olyan, aki a Dinamóval a BL-ben szerepel évek óta, azaz megvan a tapasztalatuk is. Egy egyszerűbb, alap vízilabdát játszanak, centercentrikusan, azt próbálják a lehető leghatékonyabban, de ma a nagyon komoly védőmunkánk mellett ezt kevésbé tudták érvényesíteni. A mi játékunknak kétségkívül ad egy jó látványt a sebesség, a lendület – ugyanakkor ezzel akad is dolgunk, mert vannak olyan fázisai a játéknak, amikor tudni kell megállni, másképp gondolkodni, elsősorban, ha nem alakul azonnal valamilyen jó lövőhelyzet. Ez ma már sokkal jobban ment, az előző mérkőzéseken azért előfordult, hogy túlpörgettük a támadásokat. Ez egy komoly feladat a csapat előtt, hogy megtanulja kezelni, menedzselni a mérkőzésnek ezeket a részeit – hogy mikor kell gyorsítani, hol nem szabad gyorsítani, de még az út elején járunk, azaz tudunk ezzel foglalkozni, és persze minden meccs újabb és újabb tanulságokkal szolgál.”

 

Világkupa-selejtező, Bukarest-Otopeni

Negyeddöntők

Magyarország–Georgia 21-10 (6-2, 4-1, 5-1, 6-6)

Góljaink: Ekler Zs. 5, Angyal 4, Vigvári Vendel 3, Manhercz 2, Nagy Ákos 2, Kovács P., Tátrai D., Nagy Ádám, Varga V., Vismeg Zs.

A többi mérkőzésen:

Görögország–Japán 20-16

Egyesült Államok–Montenegró később

Horvátország–Spanyolország később