Történelmi helyszínen javíthatnánk tovább a rekordunkat
2024. július 26. 7:55
Vasárnap este a kilencszeres olimpiai bajnok, ezzel toronymagasan listavezető férfi válogatottunk is megkezdi a párizsi ötkarikás játékokat, méghozzá egyből a házigazda ellen. A mezőny ezúttal is rendkívül szoros, és ebből már a csoportkörben is kaphatunk ízelítőt, hiszen a franciák mellett a spanyolokkal, a japánokkal, az ausztrálokkal, valamint a szerbekkel is összecsapunk ott, ahol 100 évvel ezelőtt megszereztük az első győzelmünket olimpiai mérkőzésen.
Férfi válogatottunk a nőivel teljesen ellentétes utat járt be az elmúlt 12 hónap alatt. A tavaly nyári fukuokai világbajnokságról története negyedik aranyával térhetett haza, amivel (pontosabban a döntőbe jutással) már a párizsi kvóta is zsebben volt. Így hát a téli dömpingnek igen érdekes koncepcióval vágott neki az együttes, hiszen Varga Zsolt szövetségi kapitány a horvátországi Európa-bajnokságra tulajdonképpen egy csikócsapatot vitt magával, amely aztán nemhogy derekasan helyt állt és megszerezte a 4. helyet, hanem a közvéleményt is megnyugtatta, hogy biztos a jövője a férfi válogatottnak, és maradandó élményeket szerzett az olaszok, valamint a szerbek legyőzésével.
Dohába már a lehető legerősebb összetételben utazott el a válogatott, ahol jött a franciák elleni negyeddöntő és a sokk: megtörtént az, amit korábban el sem tudtunk képzelni, kikaptunk a galloktól, végül a 7. helyen zártunk. Az okok keresésébe most már teljesen szükségtelen belemenni, azóta valószínűleg minden érintett levonta a tanulságokat, és az a kudarc egy dologra biztosan garancia lesz Párizsban: motivációs gondokkal nem kell számolni.
A fiúk később tudtak belecsapni a nyári munkába, hiszen a válogatott gerincét adó FTC-Telekom érdekelt volt június elején a Bajnokok Ligája négyes döntőjében, aztán ha már ott volt, meg is nyerte azt, véget vetve a Pro Recco hegemóniájának.
A felkészülés legjava itthon zajlott, megszakítva egy háromnapos horvátországi kiruccanással, közös edzéssel és egy hivatalos edzőmeccsel a hazaiakkal. Ott a pocsékul sikerült első negyed után (1–6) sikerült egyenlíteni és ötöspárbajra menteni a helyzetet, azt viszont ők húzták be ezúttal. Pár nappal a hazatérés után Varga Zsolt kihirdette a 13-as olimpiai keretet, amely aztán a Margitszigeten rendezett Dominó Trans Nemzetközi Tornán is rajthoz állt (kivéve a lebetegedő Vámos Mártont, helyette Kovács Péter és Vigvári Vendel jutott szóhoz).
A franciák ellen a Hajósban is megszenvedtünk, de hoztuk az ötösöket, az olaszok ellen viszont újabb borzalmas rajtot vettünk, a hátrányt pedig később sem sikerült ledolgoznunk. Másnap délelőtt a japánok ellen zártuk a viadalt, akiket a második félidőben fel tudtunk őrölni, Varga Dénes pedig klasszisteljesítménnyel búcsúzott attól a létesítménytől, ahol tulajdonképpen „felnőtt”.
A program végén még jött egy szicíliai minitúra és egy újabb olasz meló, ami már jóval biztatóbb volt: ekkor már ők futottak az eredmény után, amit ki is hoztak ikszre, majd az ötöspárbajt is behúzták. Innen még Barcelonába látogattak el a srácok, ahol a spanyolokkal készültek és kétkapuztak, edzőmeccset viszont nem rendeztek.
Ha csak az eredményeket nézzük, akár még aggódhatnánk is, de a stáb és a játékosok is többször hangsúlyozták, hogy a felkészülési ütemtervük eltér a többiekétől, így nem érdemes ezekből kiindulni. A csúcsformát Párizsra, ott is inkább a második hétre kell időzíteni, igaz, már a csoportkör sem lesz könnyű.
A 12 résztvevő két hatos csoportban fog megküzdeni, amelyekből 4-4 gárda megy tovább a kulcsfontosságú negyeddöntőbe, és akárcsak a lányoknál, itt is 1–4, 2–3, 3–2, 4–1 lesz a párosítás. A mieink rögtön a házigazdákkal kezdenek, akik biztosan felfokozott hangulatban lesznek, két nappal később pedig jönnek a spanyolok. Újabb két nap múlva Japánnal ütközünk meg, aztán az ausztrálokkal, majd az addigiakat leöblítjük egy hétfő déli, szerbek elleni csúcsrangadóval.
A csapatban Varga Dénes párizsi szereplésével beállítja Gyarmati Dezső (1948-1964), Benedek Tibor (1992-2008) és Kásás Tamás (1996-2012) magyar csúcsát, hiszen ez lesz az ötödik olimpiája (a jelenlegi együttesből ő az egyetlen, aki már állt a dobogó tetején, még 2008-ban). Hárai Balázs negyedszer készülhet, Vámos Márton, Zalánki Gergő és Manhercz Krisztián harmadszor vehet részt ötkarikás játékokon – ugyanakkor öt olimpiai újoncot avatunk Párizsban: Molnár Erik, Nagy Ádám, Fekete Gergő, Vigvári Vince és Bányai Márk először lakhat a faluban. Edzőként szintén debütál Varga Zsolt, aki 24 év után tér vissza az ötkarikás forgatagba, miután játékosként három alkalommal (1992, 1996, 2000) volt részese a nagy utazásnak.
A válogatott kerete:
Vogel Soma
Angyal Dániel
Manhercz Krisztián
Molnár Erik
Vámos Márton
Nagy Ádám
Zalánki Gergő
Fekete Gergő
Vigvári Vince
Varga Dénes
Jansik Szilárd
Hárai Balázs
Bányai Márk
A program:
2024. július 28. 19:30: Franciaország–Magyarország
2024. július 30. 21:05: Spanyolország–Magyarország
2024. augusztus 1. 21:05: Magyarország–Japán
2024. augusztus 3. 15:00: Ausztrália–Magyarország
2024. augusztus 5. 12:00: Magyarország–Szerbia