
Női vb: 33 gól a szervezett káosz ellen
2025. július 13. 6:46
A görögök elleni elsőrangú győzelem után jöhetett a szervezett káosz a szingapúri vb második fordulójában. A japánok játéka férfi és női vonalon legalábbis erre hasonlít, és az európai csapatok rendre megszenvednek ellene. Hölgyeink viszont kihozták a legtöbbet a meccsből: keveset nehéz kapni tőlük, sokat viszont lehet lőni – így lett a vége 33-13.
Kellett néhány perc, míg elkezdtük igazán ráérezni a japánok semmihez sem hasonlítható játékára – fognak elölről, váltanak, aztán pörkölnek; egy ilyenből ők szereztek vezetést, míg nálunk Varró Eszte a kapusba lőtte az első két lehetőséget. Aztán megérkeztünk, egy hátrány kivédéséből előbb Vályi Vanda lépett meg, majd Keszthelyi Rita szerzett labdát és úszott gólig. Varró Eszti a következő forgatásból már nem kapkodott – az ekkor is látszott, hogy egy az egyben az életben nem fogják meg a centereinket, akkora a súly és magasságbeli különbség.
Kissé bután jött össze a második góljuk, kivédtük a hátrányt, ám pont hozzájuk dobtuk a megszerzett labdát – aztán Rybanska Natasa maradt üresen a kipattanó védők között. Az is érződött viszont, hogy észnél kell lenni, mert ha elrontunk egy kettő az egyes lefordulást, abból jön a rekontra; mint az az ötös, amiből 4-3 kerekedett, 5-2 helyett. Azért 5-3 csak lett egy hipergyors fórmegjátszásból, Rybanska révén, később megint Natasáról pattant le a bekk, ő meg a labdát simította be.
Hátul már sokkal figyelmesebben csináltunk mindent, hogy aztán folyamatosan a saját fegyverükkel bökdössük őket: Vályi megint méteres előnnyel érkezett a kapu elé, és a negyed végén egy higgadt keresztpasszból egy öt a négyes kontrát Hajdú Kata fejezett be halálpontos lövéssel – azaz nyolc perc után 8-3-ra vezettünk.
A japánok alábújásait továbbra is késsel-villával zabálták a kissé rutintalan bírók, ám Neszmély Boglárka az így kialakult ziccert is hárította hátrányban, majd egy relatíve kockázatos passzt Hajdú két védő és a kapus közül halászott ki és küldött finom mozdulattal az üres kapuba.
Aztán kaptak egy ötöst is – túlságosan is a labdára mentünk –, majd Keszthelyi Ritának kellett óriásit blokkolnia, miután egy rossz passzból eljöttek, később Neszmély reagált jól egy mögötte szédelgő labdára. A kissé bolondosabb perceket Hajdú zárta le, egy passz után bezúgatta az előnyünket, majd a japánok eladták a labdát előnyben, Varró lódult, a japán kapus épp félúton járt a labdavadászatban, így Eszti hatról átejtette szépen. Hamarosan már 2-8-nál tartottunk az ítéleteknél, a center pedig gólt tudott lőni a bepasszolt labdából. Később egy lendületes támadásból Varróig folyt a labda, aki gond nélkül fordult be vele – a japók kaptak egy újabb ötöst, de harmadszorra már nem jártak túl Neszmély eszén. Így meg nyolcra nőtt az előny, a szöglet után ugyanis már nem tudtak mit kezdeni a labdával, annál inkább Keszthelyi Rita, aki gond nélkül vitte gólig a ziccert.
Mondjuk úgy, az új-zélandi bírónő meglehetősen egyedi felfogásban vezetett, az első negyedben megszórt minket az innenső oldalról, átellenben az egyértelmű rántásokat is csak nézte – a rutinosabb argentinnek kellett áfújnia egy előnyt, amit megint csak Rita simított be, ezúttal rosszkéz szélről. A negyed végén aztán jött az, ami még nem volt: hét a hatban támadtak, sikerült egy fölélövésig nyomni őket, maradt egy másodperc – Tiba Panna rágurította az üres kapura, a labda picit megcsókolta a kapufát, közben megszólalt a duda… És a labda csak ringatózott a gólvonal felé… Cseh Sándorék már indultak át, de a kapitány még észnél volt, és jelezte a bíróknak: ha ez bemegy, akkor a szabályok szerint érvényes, hiszen a lövés a duda előtt történt… És ők nézték, a csapat pedig már nagyjából a félpályánál járt térfélcserénél, amikor a labda a kapuba libegett, azaz a szünet 15. másodpercében megszületett a 16. gólunk is.
Izgulni szerencsére nem kellett a második félidő miatt, hiszen tizeneggyel mentünk, de azért nem volt baj, hogy az első hátrányban helyén volt a blokk – pláne, hogy a kiállított helyéről rajtoló Vályi ötösig úszott ebből, majd jutalmul még be is dobhatta. Később egy előnyt is gólra váltott – egy újabb szépen kivédett hátrány után –, aminek örömére jött egy újabb vb-újoncavatás: Torma Luca érkezett Neszmély Bogi helyére, aki azért nyolc komoly védéssel járult hozzá ahhoz, hogy jó korán eldőlt a meccs.
Leimeter Dóri is kapuba talált végre, bár ennek ára volt, a kirontó kapus ugyanis randán orrba verte – hamarosan Dömsödi Dalma csatlakozott az elsőgólosok báljához, Hajdú passzát pakolta be előnyben. Kisvártatva Kata elsőrangú érzékkel várta meg, mikor bonthat fogást, aztán a védőjéről leválva besimíthatta a negyedik gólját. Időnként betaláltak ők is, ötösből, meg amikor Torma saját maga sodort be egy szépen védett labdát; de összességében ekkor már fesztiváljelleget öltött a találkozó. Dömsödivel sem bírtak nyilvánvalóan (ötös és Vályi, majd centergól), s mivel még bőven volt a harmadikból, inkább már az maradt kérdés, elhömpölygünk-e 30-ig. Rybanska révén 24-nél jártunk, majd Szilágyi Dorkának is meglett az első 0:05-nél, ha némi kapussegítséggel is, úgyhogy 25-8-nál dudálták le a harmadik játékrészt.
Faragó Kamillának kellett volna még megéreznie a góllövés ízét (6/0-ával indult a görögök ellen), de a kapus védte az ötöst – úgyhogy a szöglet után Keszthelyi ejtette be a következőt, aztán Torma védése után is indult került a házi gólverseny élmezőnyébe ötödik góljával. Hajdú hamarosan „befogta”, miután a védők egyáltalán nem figyeltek rá fórban. Varró aztán összehozott és belőtt egy büntetőt, majd csinált is egyet – no ezt meg Torma fogta meg, hogy azért neki is legyen ilyen védése.
A 30 a negyed felénél lett meg, Rybanska nyolcról ejtett egyet a center környékén lebzselő kapus fölött, később Szilágyi pörkölt gólig; avagy a japánoknál szokásos kézilabdás eredmény virított az eredményjelzőn (31-11). Ez aztán maradt is egy darabig, miután Torma még egy ötöst megfogott; aztán egy kicsit pontosabb támadásvezetésből Hajdú lőtte be a hatodik gólját és végén egy betörésből csak meglett a gól Faragó Kamillának is.
Tartottuk a közte 20-at – Cseh Sándor összességében elégedetten szemlélte a történteket: a korai órán a lányok valóban komoly koncentrációval játszottak egy összességében modellezhetetlenül játszó vetélytárs ellen. Ez minden bizonnyal csoportelsőséget jelent és automatikus negyeddöntőt, azzal azonban mindenki tisztában van, hogy az igazi vb ott kezdődik.
Női világbajnokság, Szingapúr
C-csoport, 2. forduló
Magyarország–Japán 33-13 (8-3, 8-2, 9-3, 8-5)
Góljaink: Vályi 6, Hajdú 6, Keszthelyi 5, Rybanska 5, Szilágyi 2, Dömsödi 2, Leimeter, Tiba, Faragó