
Ebben a szezonban már az egyetemek is megküzdhetnek egymással
2023. november 21. 13:44
A 2023/2024-es szezonban új versenysorozattal bővült a palettánk, elindult ugyanis az USL, azaz az Universitas Strandvízilabda Liga, ahol az egyetemek mérhetik össze erejüket a strandpóló szabályai szerint. Két remek hangulatú fordulón már túl vagyunk, most pedig két ötletgazdával, Zsolnai Péterrel, a Jövő Magyar Sportolói Sportegyesület elnökével, valamint Gór-Nagy Miklóssal, a Magyar Vízilabda Szövetség sportszakmai vezetőjével beszélgettünk az ötlet megszületéséről, célokról és az első tanulságokról.
„Ez a projekt egy háromoldalú, közös gondolkodás eredménye: egyfelől a Jövő Magyar Sportolóiért Sportegyesület vezetője, Zsolnai Péter, másfelől egy régi ismerősöm, Újszászi Attila, harmadik oldalról pedig jómagam voltunk azok, akik igyekeztünk tenni az ügyért – kezdte Gór-Nagy Miklós. – Az egyetemek bevonása a magyar sportéletbe nagyon fontos és nélkülözhetetlen, így az én gondolkodásomban teljesen logikus, hogy nyitunk ebbe az irányba.”
Zsolnai az tette hozzá, hogy a cél az is volt, hogy olyan egyetemisták számára tudjanak lehetőséget biztosítani, akik nem biztos, hogy odaférnek az élvonalhoz, valamint szerették volna lazábbra venni a dolgokat. Úgy fogalmazott, hogy ez nem szabadidősport, mert ott nincsenek igazolt versenyzők, a lényeg, hogy legyen kicsit kötetlen, de természetesen bizonyos keretek betartásával. Az MVLSZ felel a versenykiírásáért, míg a JMSE a szervezést és a lebonyolítást koordinálja.
A JMSE első embere elárulta, összesen kilenc felsőoktatási intézmény, egészen pontosan a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Mathias Corvinus Collegium, a Neumann János Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Óbudai Egyetem nevezett, a mérkőzések pedig a szorgalmi időszak során zajlanak háromhetente ugyanazon a helyszínen, a Losonci Téri Általános Iskola uszodájában. Itt egyébként a JMSE üzemeltet kizárólagosan egy úszóiskolát, a felület tehát adott volt, az MVLSZ állja a bérleti díjat, valamint delegálja a fordulóra a jegyzőt, a játékvezetőt és az orvosi személyzetet.
Gór-Nagy úgy véli, ideális a helyszín abból a szempontból, hogy a strandvízilabdára alkalmasak a méretei, és az ebből adódó szabálykülönbségek miatt az egyetemek és főiskolák számára könnyebb a belépés, hiszen ez a vízilabda egy egyszerűsített formátuma, és így az USL különbözik is teljesen az országos egyetemi bajnokságtól.
Abban mindketten egyetértenek, hogy az első szezon amolyan „tesztév” és a regulák is annyira rugalmasak, hogy menetközben változnak, mint például a labdára úszás esetében, amiről az iskolák akár meg is állapodhatnak egymással a meccs előtt.
„A cél az, hogy létrehozzunk egy olyan versengő, de egyben támogató közeget, ahol nemcsak a játékosok kapnak extra játékidőt, hanem az egyetemek is lehetőséget kapnak arra, hogy erősítsék saját identitásukat és még több diákot vonjanak be a saját sportéletükbe. Mindenhol akadnak korábbi vízilabdások, akik esetleg újra játszanának. Bízunk abban, hogy egyfajta presztízsharc is kialakul” – hangsúlyozta Gór-Nagy.
Intézményenként 50 000 forint a nevezési díj és továbbra is jelentkezhetnek a magukban affinitást érző iskolák. A szervezők a menetrenddel is igyekeznek alkalmazkodni a felsőoktatási tanmenethez, a meccsek időpontja mindig csütörtökre esik, azaz nem vesznek el hétvégét a diákoktól, ráadásul edzésidőpont alatt kínálnak nekik rendezett és szervezett játékot, a visszajelzések alapján ez telitalálatnak tűnik.
„Az USL ugyanazt a törekvést erősíti, mint a HVL, a Hobbi Vízilabda Liga, ezek a bajnokságok ösztönzik a vízilabda sportban való részvételt. Olyanokat is szeretnénk bevonzani, akik korábban nem gondolkodtak a versenysportban való részvételben vagy esetleg nem volt lehetőségük rá. Minél többen kapcsolódnak be az alapok szintjén, a sportágunk annál népszerűbbé válik. Ha megnézzük a lelátókat, akkor azt látjuk, hogy a szurkolók legnagyobb része valahogyan, valamikor kapcsolatban volt az érintett sportággal. Minél közelebb kerülnek az emberek a sporthoz, annál többen ülhetnek majd fel a lelátóra is szurkolni, akár a válogatottnak vagy a klubcsapatoknak, és ez természetesen nem csak a vízilabdára igaz” – mondta Gór-Nagy.
Elképzelhető, hogy a mezőnyt később alsó- és felsőházra osztják az egyoldalú meccseket kiküszöbölésének érdekében, és ez pláne elkerülhetetlen lesz, ha a következő idényre megnövekedik a létszám, márpedig az érdeklődés és az előrejelzés ezt sugallja.
A meccseket egyébként élőben lehet nézni a Youtube-on is, Gór-Nagy pedig örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a JMSE profi keretrendszert biztosít szakértelmével, lelkesedésével és lelkiismeretességével, akárcsak az MVLSZ közreműködői.
„A lehető legtöbb embert igyekszünk bevonni a vízilabda vérkeringésébe, és nemcsak megmutatjuk, hogy a sportág a magyar kultúra része és a sikeresség egyik definíciója, hanem lehet jönni és játszani is” – zárta gondolatait a korábbi világbajnok játékos.