Felnőtt Válogatott
Férfi

Eb 2022, Split: kapitányi mesterterv - a kiváló védekezés elődöntőt ér!

2022. szeptember 6. 16:04

A Varga Zsolt irányította férfiválogatott a negyeddöntőben határozott, jó védekezéssel, Jansik Szilárd remeklésével győzött 11-8-ra Montenegró ellen, így csütörtökön a fináléért játszhat!

Tekintettel arra, hogy jelentősen megfiatalított csapattal, új kapitánnyal vágtunk neki a spliti Európa-bajnokságnak, az utóbbi évek állandó ellenfelére, Montenegróra sem mondhattuk, hogy a „jól ismert rivális". Persze a szakmai stáb jelentősen felkészült az ellenfélből, ugyanakkor Varga Zsolt senkit sem lepett meg azzal, hogy a parti sorsdöntő mivoltát a védekezésben látta.

Ennek megfelelően egyáltalán nem volt ideges, miután egy gyors gólváltást követően (Német Toni fórgólját videóbírózás után adták meg) nem sikerültek a támadások, hiszen hátul stabil volt a társaság, helyükön voltak a blokkok, és Vogel Soma is védett kettő lövést. A példás hátsó munka a másik kapu előtt is kamatozott: Angyal Dániel középről lőtt irtózatos nagy felsősarkos gólt, majd a vérző orra ápolása után visszatérő Konarik Ákos alakította 3-1-re az állást.

A második etapban is megvolt a kellő stabilitás, két ötméterest lőtt be Durdic, ezen kívül Perkovic helyezett be egy fórt - másra nem volt képes Gojkovic együttese. Átellenben Jansik Szilárd volt pontos, Német volt tarthatatlan centerben, Manhercz Krisztián pedig kíméletlen büntetőből. Ezen kívül nálunk sem jegyezhettünk fel több érdemlegest, mindazonáltal az 5-4-es félidő nem nézett ki rosszul.

A mérkőzés stílusa a folytatásban sem változott, gyűrték egymást rendesen a felek - mégis az volt az ember érzése, ha egyszer sikerülne megindulni, el lehetne lépni kellő távolságra az ellenféltől. Kapufa itt, kapufa ott, a szerencse sem akart dönteni. Janik Szilárd elmozdulását Molnár Erik vette észre, a labda érkezett hajszálpontosan - 6-4, akciógól jött a legjobbkor. Aztán középkezdés után jött egy nagy montenegrói hiba, egy visszahúzás, és Varga Zsolt időkérése. A fórt nem sikerült aztán megjátszani, ami sokkba került, mert odaát egy hasonló helyzet után Averka lőtt pontosan. 7-4 helyett 6-5, kár volt érte.

De jött egy újabb Jansik-villanás, ezúttal megúszás után lőtte be Burián Gergő indítását! A csapatkapitány a csapat élére állt, nem vitás! A záró negyed előtt jó védekezéssel, jó kapusteljesítménnyel 7-5-re vezettünk.

Miután egy perc alatt Zalánki Gergő és Manhercz Krisztián is betalált, 9-5 állt a táblán! S miután Vogel kivédte Averka büntetőjét, közel, nagyon közel álltunk a győzelemhez. A káprázatos védekezés ezt követően kicsit alább hagyott, amit Radovic és Spaic használt ki, 3 és fél perccel a vége előtt gyorsan időt is kértünk.

A meccs embere, Jansik villanása, ejtése hűtött le a kedélyeket! Perkovic szépített ugyan, de többre nem futotta a rivális erejéből - sőt Jansik ötödik gólját is megszerezte. Sikerült Varga Zsolt terve - kimagasló stabilitással jutott elődöntőbe, s szerzett vb-kvótát a válogatott!

35. Európa-bajnokság, Split
Férfiak, Negyeddöntő

Magyarország-Montenegró 11-8 (3-1, 2-3, 2-1, 4-3)
Gólszerzők: Jansik Sz. 5, Manhercz 2, Német, Angyal, Konarik, Zalánki, ill. Durdic 2, Averka 2, Perkovic 2, Radovic, Spaic