19. FINA VB: vereség az olaszoktól, oda a csoportelsőség

2022. június 22. 22:04

A Bíró Attila irányította csapat 10-9-re kikapott Olaszországtól, amely a pénteki folytatásban Kolumbia ellen húzhatja be az első helyet - feltéve, hogy Kanada nem győzi le a mieinket.

„Olasz napok."

A felkészülés során többször hangzott el a szakmai stábtól a mondat, amely jelezte a játékosok számára, az adott napon Carlo Silipo együttese lesz terítéken. Nem egyszer, nem kétszer, avagy válogatottunk konkrétan is készült a rangadóra. Nyilván előtérbe került a tenerifei bronzmeccs is, amelyet az ellenfél nyert meg egy góllal, mindazonáltal ebből több ok miatt sem indult ki senki. Minden bizonnyal az olaszok sem, hiszen az egy másik magyar csapat volt, tejesen más tűzzel.

Igazolta ezt a kezdés is: Parkes Rebecca húzott be egy fórt rögvest az első támadás során, majd Vályi Vanda volt pontos szintén emberelőnyben. A lelátót szép számban megtöltő közönség (lehettünk vagy öt és félezren) tombolt, fergeteges hangulat uralkodott az uszodában.

Az olaszok azonban szorgosan játszották a saját játékukat, amellyel képesek voltak zárkózni. Parkes szemfüles találatát Garda Krisztina bombáját, majd a második negyedben ismét Parkes zsenialitását csodálhattuk. Kettős fórból betalált Gurisatti Gréta is, de miután az olaszok is szorgoskodtak, a nagyszünetben 6-5 állt a táblán.

IMG_7368.jpg Fordulás után megremegtek a mieink kezei, miközben a rivális egyre inkább kezdett magabiztosan pólózni - két góllal megfordította a meccset. A publikum „Ria, Ria, Hungária!" hangorkánnal igyekezett kimozdítani a hullámvölgyből a csapatot. Emberelőny, időkérés Bíró Attilától, majd egy jó fórmegjátszás, amelynek végén Szilágyi Dorottya zúdította a labdát a kapuba. Tabani azonban nem csak hogy kipontozta Mahieu Geraldinét, hanem ötöst szerzett, amelyet Marletta vágott be Magyari Alda kezei közé - ezzel 8-7-es olasz vezetéssel zárult a harmadik negyed.

Az utolsót a „Mindent bele!" rigmus vezette fel, amivel nem volt baj, de valljuk be, döcögött a gépezet. A nem sikerült lövések mintha elbizonytalanították volna a lányokat, többször is helyzetből választották inkább a biztos átadást, így kiszámíthatóvá váltak a támadásaink. Ezt ellensúlyozandó hátul azért megmaradt a stabilitás, így ment a fel-le úszás. Aztán amikor végre Szilágyi beleállt egy nagy lövésbe, megvolt az egyenlítés, de átellenben egy időkéréses fór után Giustini ismét Olaszországot juttatta vezetéshez. Sőt miután Tabani középről kipókhálózta a jobb felsőt, 3:08-cal a vége előtt 10-8-ra vezettek az olaszok. A végén minden bevetettünk, 7 a 6 ellen is támadtunk, de hiába. A végén Keszthelyi-Nagy Rita alakította ki a végeredményt, 10-9-re nyert a rivális, amely ezzel közel került a csoportelsőséghez. A mieink pénteken Kanada ellen zárják a csoportkört.
Carlo Silipo: „A térfélcsere után már félelem nélkül játszottunk, ráadásul valódi csapatként, a játékosok segítették a társaikat. Sokkal koncentráltabbak lettünk a harmadik negyedre, és sikerült kizárnunk a közönséget is. Nagy eredmény nekünk ez a győzelem, fontos meccsen vertük meg a magyarokat, de tudunk ennél jobban is játszani.”

Debrecenben (B-csoport) az amerikaiak a hollandok ellen igazolták erejüket (11-7), Argentína pedig Dél-Afrikát győzte le egy góllal.

Sopronban (C-csoport) Ausztrália Új-Zélandot ütötte ki, míg Kazahsztán 10-6-ra verte Brazíliát.

Szegeden a spanyol és a görög válogatott játszott rangadót, olyan meccset, amely minden igényt kielégített. Szép gólok, küzdelem, izgalom, végig kiélezett parti hozott végül 10-10-es döntetlent. Franciaország magabiztosan múlta felül Thaiföld együttesét.

NŐK, CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT (BUDAPEST)

OLASZORSZÁG-MAGYARORSZÁG 10-9 (3-4, 2-2, 3-1, 2-2)
Hajós-uszoda, vezette: Margeta (szlovén), Carney (ausztrál)

Olaszország: Banchelli - Tabani 1, Marletta 2, Giustini 1, Picozzi 1, Emmolo, Palmieri. Csere: Avegno 2, Quierolo 1, Bianconi, Galardi 1, Viacava 1. Szövetségi kapitány: Carlo Silipo

Magyarország: Magyari - Szilágyi 2, Vályi 1, Máté, Parkes 3, Keszthelyi-Nagy 1, Garda 1. Csere: Gurisatti 1, Mahieu, Leimeter, Rybanksa, Faragó. Szövetségi kapitány: Bíró Attila