Felnőtt Válogatott
Női

Tokió 2020: legyőztük az olimpiai- és világbajnok amerikaiakat!

2021. július 28. 9:29

Női válogatottunk az orosz csapat elleni 10-10-es döntetlennel után hatalmas bravúrt vitt véghez, hiszen parádés játékkal, 4-1-es utolsó negyeddel fordítva 10-9-re felülmúlta az Egyesült Államok együttesét. Fókuszban a csoportelsőség - folytatás pénteken Japán ellen.

Mosolyok, persze hogy mosolyok, ugyanakkor érezhető a visszafogottság is. Bíró Attila és Keszthelyi-Nagy Rita is igyekszik a földön tartani a társaságot, utóbbi egyenesen így hagyta el az interjúzónát: „Az olimpiai érmeket nem most, hanem majd a második héten osztják."

Mindazonáltal természetesen alapvetően a boldogság most az úr. Úgy győztük le a sokak által - valljuk be, joggal - verhetetlennek gondolt olimpiai- és világbajnokot, hogy csapatunk jó játékának dacára a harmadik negyed végén 8-6-os hátrányban volt. Ilyenkor szokott az történni az amerikaiak meccsein, hogy a megtört ellenfelet tovább süllyesztik a víz alá - velünk is ezt tették korábban.

De most feljöttek a fejek a víz alól, s olyan parádés utolsó negyedet produkált a csapat, amelyre kerestetnek a jelzők. Mert a parádés, a szenzációs, a csodalálatos sem fejezi ki hűen azt, amit a Tatsumi Water Polo Center uszodájában láttunk.

Hangsúlyozzuk: az Egyesült Államok ellen!

A találkozó után volt a médiazónában egy felvetés, amely szerint a bíró respekt része volt, hogy a végén az egyenlítésért 45 másodpercig támadó amerikaiak nem kaptak ítéletet - a kapitány mosolyogva csóválta a fejét, de érthetően a részletekben nem ment bele. Nem ment bele igazán abba, hogy csapat mindkét találkozóján bizony küzdeni kellett az elemekkel....

A meccsről röviden, aki nem látta volna: az első negyedbe fej-fej mellett haladtak a felek, nálunk a két center, Parkes Rebecca és Gyöngyössy Anikó szerezte a gólt. A folytatásban Keszthelyi-Nagy Rita és Vályi Vanda, a jó védekezés, Magyari Ada remek kapusteljesíténye révén sikerült 4-2-es előnyre szert tenni, de Fattal duplájával visszajött a rivális. Illés Anna és M. Fischer gólváltása után 5-5-tel zárul az első félidő. A harmadik etapban nem sikerült kivédekezni a három emberhátrányt, Szilágyi Dorottya ugyan betalált odaát, de 8-6-ra vezetett az Egyesült Államok.

Fotó: Derencsényi István/MVLSZ

Így érezünk a citált álomnegyedhez, amelyben Magyari a kapuban varázsolt, Parkes, Vályi és a 28 és fél percet játszó (!) Keszthelyi az ellen kapuja előtt, és a végén jött Parkes meseszerű találata, amely végül a győzelmet jelentette.

Az amerikaiak a 2015-as vb (olaszok elleni csoportmeccs) után, azaz hat év után kaptak ki világversenyen. Olimpián legutóbb 2008-ban szenvedtek vereséget, tőlünk pedig a 2005-ös emlékezetes montreali vb-döntőn kaptak ki. Illetve egy 2008-as tornán, de az "csak" felkészülési parti volt. Ergo világversenyek tekintetében 16 éves szériát tört meg a magyar válogatott! Vári Attila, az MVLSZ elnöke, és dr. Molnár Tamás alelnök, a FINA technikai bizottságának tagja is azt jósolta, meglehet a győzelem. S lőn!

Szóval, boldogság van, és visszafogottság.

A csapat a saját kezébe vette az irányítást, joggal célozhatja meg a csoportelsőséget, mindazonáltal előbb péntek (csütörtök), majd Kína (vasárnap) ellen is nyerni kell, ami főleg utóbbi esetében kemény diónak ígérkezik. Viszont ez a diadal további önbizalmat kel, hogy adjon a csapatnak!

XXXII. Nyári Olimpiai Játékok, Tokió
Női vízilabda
B-csoport, 3. forduló

Magyarország-Egyesült Államok 10-9 (2-2, 3-3, 1-3, 4-1)
Tatsumi Water Polo Center, vezette: Peris (horvát), Buch (spanyol)

Magyarország: Magyari – Szilágyi 1, Vályi 2, Szücs, Parkes 3, Keszthelyi-Nagy 2, Garda. Csere: Gurisatti, Illés 1, Leimeter, Gyöngyössy 1, Rybanska. Szövetségi kapitány: Bíró Attila

Egyesült Államok: Johnson – Musselman 3, Fattal 2, Steffens 1, A. Fischer, M. Fischer 2, Williams. Csere: Seidemann 1, Huschild, Haralabidis, Gilchrist. Szövetségi kapitány: Adam Krikorian