Előre a 14. Európa-bajnoki aranyéremért!

2022. szeptember 10. 14:48

A házigazda horvátokat kell legyőzni a spliti Európa-bajnokság fináléjában, 9000 ember előtt. A múlt nekünk kedvez – de, látva a srácok teljesítményét, a jelen is. Nagy csata várható a Spaladium Arénában.

Imponáló, sokakat meglepő, koncentrált, brutális védekezést bemutató játékkal rukkolt elő a 35. LEN Európa-bajnokságon a megfiatalított magyar válogatott. Varga Zsolt csapata a kötelező körökön kívül a csoportban valósággal kiütötte Szerbiát, majd a négy közé jutásért - egy bizonyos tekintetben izgalmas mérkőzésen - Montenegrót múlta felül, hogy aztán a világbajnok spanyolok ellen azokat is meggyőzze, akik addig valamiért kételkedtek a válogatottban.

Az egész Európa-bajnokságon, beleértve a női tornát is, a magyar férfiválogatott az egyetlen hibátlan mérleggel rendelkező csapat: 5 meccs, 5 győzelem. A horvátok Máltát 19-5-re, a franciákat 13-7-re verték, de a csoportrangadón csak 5-5-öt játszottak a görögökkel úgy, hogy a félidőben még 2-0-s hátrányban voltak. A negyeddöntőben Grúziát 15-5-re verték, majd jött az olaszok elleni hatalmas csata, ahol kétes ítéletek mellett sikerült nyerniük 11-10-re.

A két válogatott örökmérlege meglepő módon nagyon kedvező a mieinkre nézve: 10 győzelem, 1 döntetlen, 1 vereség jelenti a történelmet. Az önálló Horvátország 1995-ben találkozott először a magyar válogatottal, rögtön kétszer is, Bécsben a csoportkörben 11-5-re, az elődöntőben 11-8-ra győzött a magyar csapat, két évvel később, Sevillában 9-9-et játszottunk velük. 1999-ben a csoportban 7-6-ra nyertünk, hogy aztán egy klasszikussá érett döntőben 15-12-re győzzük le őket. Ez volt az a meccs, amelyen Biros Péter öt gólt szerzett, és a csapatban ott volt Varga Zsolt szövetségi kapitány és Székely Bulcsú csapatvezető is.

Sokáig ez volt az utolsó Eb-aranya a csapatnak, ezt a sorozatot szakította meg két éve a még Märcz Tamás irányította (ő is ott volt Firenzében) válogatott Budapesten. Most pedig ezt a címet védheti meg a válogatott, amely épp akkor, 1999-ben ismételt a 97-es, sevillai arany után.

dontohpoz_kep.JPG 2001-ben a budapesti Európa-bajnokság bronzmérkőzésén találkozott a két válogatott, azt 12-9-re nyertük meg, két évvel később viszont az egyetlen Eb-vereségünket szenvedtük el, amikor 10-9-re alulmaradtunk a kranji elődöntőben. A belgrádi 2006-os Eb-n 16-11-re, a 2008-as málagai torna csoportkörében 10-9-re, majd a bronzmeccsen 15-14-re győztünk, míg 2014-ben Budapesten 7-6-ra, két évre rá Belgrádban (a negyeddöntőben) 8-5-re lett miénk a győzelem.

A magyar válogatott 14. Európa-bajnoki aranyérmét szerezheti szombaton, egyúttal 26. érmét fogja, eddig a 13 arany mellett 6 ezüst és 6 bronz került a vitrinbe. A horvátoknak egy aranya van a múltból, azt éppen Zágrábban, odahaza szerezték 2010-ben, amikor Olaszországot 7-3-ra verték. Három döntőt vívtak eddig, a zágrábi győztes meccs mellett a már korábban említett 1999-es finálét a magyar válogatott, a 2003-as döntőt Szerbia és Montenegró ellen vesztették el (8-9, hosszabbítást követően).

Ha eltekintünk az Európa-bajnokság intézményétől, más világversenyeken is emlékezetes meccseket vívott a két válogatott, a közelmúltban is. Elég csak Tokióra gondolni, az olimpiai negyeddöntőben Manhercz Krisztián 7 góljával győztünk 15-11-re (abból a magyar csapatból 5 játékos van itt Splitben, a horvátok közül 4), előtte viszont két fontos világbajnoki éremmeccs is horvát sikert hozott. 2019-ben, Kvangdzsuban a bronzcsatát, 2017-ben, Budapesten a döntőt nyerték a horvátok, akiknek élén éppen tíz éve dolgozik szövetségi kapitányként Ivica Tucak.

A döntő 20 óra 30 perckor kezdődik Splitben - a meccset élőben közvetíti az M4 Sport és a LEN TV.