19. FINA VB: góldús meccsen behúzva a csoportelsőség, a nyolc közé jutás

2022. június 25. 22:19

A Märcz Tamás irányította válogatott ismét telt ház előtt játszott, ismét győzött - ezúttal Georgiát múlta felül 18-14-re. Ezzel ott van a nyolc között, legközelebb szerdán 21 órától az olasz-ausztrál nyolcaddöntő győztesével játszik a négy közé jutásért.

Harmadik férfinap, egy kimondottan jó kis erőpróba. Az ellenfél, Georgia keretét a Bajnokok Ligájában szereplő Dinamo Tbiliszi adja; a csapatkapitány Revaz Imnaishvili korábban megfordult Szegeden, míg Boris Vapenski még szerbként töltött három idényt Egerben. A fiatal és a rutinosabb játékosok kitűnő elegyet alkotnak, Marko Jelaca például húsz évvel idősebb poszttársánál, Valiko Dadvaninál. Az oroszok kizárása miatt szabadkártyával szerepelhet a világbajnokságon a válogatott, ám az első két csoportmérkőzésén bizonyította, hogy igenis helye van a mezőnyben. A brazilok elleni 14-10-es győzelem még a papírformát igazolta, ám arra már kevesen számítottak, hogy Montenegróval is pariban lesznek, akik az utolsó fél percben az egyenlítésért támadhattak, ám végül 10-9-es vereséget szenvedtek.

Szóval, tényleg jó kis erőpróbának ígérkezett a parti - az első negyed azonnal ezt igazolta. Mert Pohl Zoltán révén vezetést szerzett a csapat, de a rivális három találattal válaszolt. Plusz hamar elveszítettük Vogel Somát, aki belenézett egy lövésbe, a biztonság kedvéért is a kispadról nézte végig a meccset, Lévai Márton ugrott medencébe. És tapsolhatott jó barátjának, Manhercz Krisztiánnak, aki duplával egyenlített.

A második negyedben is a dupla volt a minta magyar oldalon: Vámos Márton és Imnashvili gólváltását követően Zalánki Gergő, majd Mezei Tamás lőtt gyors két gólt (centerünket nem tudták tartani), más kérdés, az ellenfél is szorgoskodott emberfórban, így 8-6 állt a táblán. Ekkor hátul jobban összeszedte magát a csapat, plusz Angyal Dániel villanása után a Nagy Ádám által kibrusztolt ötöst Varga Dénes bevágta, így nagyszünetre 10-6-re lépett el Märcz Tamás együttese.

IMG_7680.JPG Fordulás után is igazolta erejét Georgia, speciel a harmadik negyedet 5-4-re meg is nyerte. A hatezres publikum örült annak, hogy Vámos és Manhercz már három találatnál járt, illetve Jansik Szilárd is eredményes volt, annak már kevésbé, hogy a Fradi klassziát végleg cserével kiállították. Jól sáfárkodott helyzeteivel az ellenfél, így 14-11-né ha izgulni nem is kellett, de a koncentrációra szükség volt végig.

Persze nem csupán játékban, a fizikálisan is jobb a mi csapatunk, így szép lassan egyre inkább kiütközött a különbség. Zalánki és Manhercz újabb találatait követően Burián Gergő is feliratkozott a gólszerzők közé, így már hat gól volt közte. Ezt becsületére legyen mondva, a végére lefaragta négy gólra, így 18-14 lett a vége.

IMG_7679.JPG
Debrecenben (B-csoport) a horvátok nyolc góllal győzték le Japánt, így a németeket felülmúló görögöké lett a csoportelsőség, és kerültek jobb negyeddöntős ágra.

Sopronban (C-csoport) úgy tűnt, Olaszország végez első helyen, hiszen uralta a spanyolok elleni rangadót - ámde a záró negyedben lenullázta ellenfelét Martin együttese, elöl pedig jött Granados, aki vágott egy triplát, vezérletével 4-0-s etap, és 14-12-es győzelem következett. Mindez magyar szempontból azért hangsúlyos, mert csapatunk így a szerdai negyeddöntőben az olasz-ausztrál nyolcaddöntő győztesével találkozik. Az egészségügyi problémákkal küzdő kanadai válogatott már nem található meg a csoportban, az első meccse után nem szerepel tovább a vb-n.

Szegeden (D-csoport) határozott szerb és amerikai siker döntött el az első két helyet.

19. FINA Világbajnokság - VÍZILABDA

FÉRFIAK, CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 3. FORDULÓ
A-CSOPORT (BUDAPEST)

MAGYARORSZÁG-GEORGIA 18-14 (3-3, 7-3, 4-5, 4-3)
Hajós-uszoda, vezette: Willis (dél-afrikai), Bouchez (francia)

Magyarország: Vogel - Pohl 1, Vámos 3, Zalánki 4, Varga D. 1, Jansik Sz. 1, Hárai. Csere: Angyal 1, Manhercz 4, Mezei 2, Burián 1, Nagy Á., Lévai (kapus). Szövetségi kapitány: Märcz Tamás

Grúzia: Razmadze - Dadvani 1, Bitadze 1, Jelaca 2, Saric 1, Vapenski 3, Vasic 1. Csere: Adeishvili, Shuishiashvili 3, Jakhaia, Imnaishvili 1, Baraldi 1. Szövetségi kapitány: Dejan Stanojevic